Fotel2

…by order of the StudeoGroup!

Tytuł brzmi znajomo i powinien kojarzyć się ze zwrotem ze słynnego brytyjskiego serialu o rodzinie Shelby’ch. Wystarczy zamiast StudeoGroup wstawić Peaky Blinders i przeniesiemy się do lat 20-tych minionego wieku. Zanim to zrobimy by zaczerpnąć inspiracji z post-industrialnego Birmingham, z polecenia StudeoGroup podsumujmy dotychczas poznaną wiedzę.

Jak mogłeś dowiedzieć się z poprzedniego artykułu home staging polega na stworzeniu inscenizacji, by poprzez działanie na zmysły potencjalnego klienta wzbudzić w nim emocje związane z odbiorem i wartością sprzedawanej nieruchomości. Aby lepiej poczuć sens i wymiar tej dziedziny, niczym Tommy Shelby spójrzmy uważnym okiem na rolę home stagera. 

Kadr z serialu "Peaky Blinders"

Home stager dopracowuje nieruchomość niczym osobisty stylista. Nadaje nowe życie pomieszczeniom i ma decydujący wpływ na finalną wartość nieruchomości. To jak przygotowanie na randkę pomiędzy pomieszczeniem, a potencjalnym nabywcą.

Do podanych wyżej standardów, które funkcjonują w branży na całym świecie, dodam nowy, oparty na moim pięcioletnim doświadczeniu w home stagingu oraz obserwacjach rynku polskiego i zagranicznego. Wszystkie szkolenia i studia kształcące home stagerów w Polsce podkreślają różnice pomiędzy home stagerem a projektantem wnętrz. Na takim profilu oparte  są programy kształcenia. Innowacyjne spojrzenie, którym staram się zainspirować słuchaczy podczas prowadzonych wykładów i warsztatów, to podkreślenie umiejętności patrzenia na nieruchomość z pozycji projektanta wnętrz i rozwijania siebie w tym kierunku, a następnie wejścia w rolę home stagera. 

Dlaczego jest to tak istotne?

Dotyczy rozwoju – procesu jaki zachodzi, gdy otwieramy się na sztukę. Wówczas z łatwością dostrzegamy i doceniamy dobry design, daleki od kiczu, a tym samym poszerzamy swoje horyzonty postrzegania świata i naszej kreatywności. Ważna jest sama intencja tworzenia, której podstawą jest pasja do wnętrz oraz ich projektowania. Tworząc dobre projektowo wnętrze – czyli inscenizację do sprzedaży, sam proces transakcji staje się czystą przyjemnością. Wiem z doświadczenia jak bardzo skraca to czas samej sprzedaży nieruchomości, a czas to towar najbardziej luksusowy i znaczący w home stagingu. Sam etap projektowania nie może opierać się tylko na popularnym „odpersonalizowaniu wnętrza” i usunięciu historii poprzedniego mieszkańca. Nowoczesny home stager nadaje nowy klimat, szczególny i niezapomniany charakter pomieszczeniom. Ocenia mocne strony danych pomieszczeń, podejmuje śmiałą decyzję co warto zostawić z poprzedniej aranżacji, jak zaaranżować by podnieść odbiór wizualny nieruchomości i tym samym zwiększyć jej wartość.

Indywidualny rozwój jako projektanta możliwy jest poprzez...

Inspiracje – to one powodują ekscytacje w początkowym etapie powstawania projektu i wejścia w stan twórczy. Spróbuj spojrzeć na świat oczami projektanta, by dostrzec to, co powoduje Twoją fascynację i zatrzymuje Twoją uwagę. Zacznij od najznakomitszych artystów. Mogą to być gotowe aranżacje, które powstały na przestrzeni wieków, dzieła designerów, projekty architektoniczne, ikony designu. Poszukaj inspiracji w połączeniach kolorystycznych zastosowanych w obrazach przez wielkich mistrzów. Zwróć uwagę na to, co wzbudza Twoje emocje. Zbiór inspiracji ze świata sztuki jest niezwykle bogaty. Pozwól sobie na odczuwanie i dostrzeganie. Spójrz na projekt z szerszej perspektywy, opartej na wszystkich zmysłach. Skoro pobudziliśmy już nasze zmysły…. 

Źródło: Pinterest/ autor Hayfield Manor

Usiądźmy zatem wygodnie w skórzanym fotelu, o którym pisaliśmy poprzednim razem. Poczujmy jego miękkość, dajmy wytchnąć naszym plecom, zastanówmy się dlaczego został postawiony tuż obok dębowego stołu. Wsłuchajmy się w otoczenie. Dlaczego sofa Chesterfield stoi tuż obok barku z XX wieku. Być może, aby nie było potrzeby odchodzić daleko ze szklanką whisky. Przenieśmy się zatem na sofę, brzęk lodu o ścianę szkła oznajmia zmianę położenia i tym samym perspektywy. Degustując potrójnie destylowanego Irlandzkiego Bushmills’a w ciepłym świetle lampy dostrzegamy ogromną, solidną bibliotekę, na której dostojnie prezentują się książki. Unoszący się dym cygara przybliża nam klimat Birmingham. Pełniejszego uroku dodaje jeszcze słyszalna w tle muzyka jazzowa… 


Jeśli jesteś w stanie przenieść się oczami wyobraźni w taką scenerię, będziesz w stanie odpowiedzieć na pytanie dlaczego rolą dobrego home stagera jest wczuć się w każdy detal.

Przeplatanie historii ze współczesnością.

Przenosząc inspirację z ubiegłego stulecia we współczesne mury, niezwykle istotne jest, by oddać klimat w najmniejszym szczególe. Pomieszczenie nie musi być urządzone od początku do końca w klimacie lat 20-tych XX wieku. Czasem wystarczy jeden element – główny detal, który dodatkowo podkreśli inspirację i oczekiwany efekt u zamawiającego. Jeśli wzmocnimy go drugim, mniejszym elementem zachowamy spójność kompozycji i ponadczasowy urok. Oddajmy dodatkowo inicjatywę szczegółom, uszanujmy ich ponadczasową rolę, zostawmy to, co na przestrzeni dziejów decydowało o swej unikalności. Nowoczesne dodatki, dają nam dodatkowe pole inspiracji. Wystarczy teraz zachować styl i wskazać wspólny mianownik. 

Zwrot ku przeszłości doskonale sprawdza się w aranżacjach home stagingowych. Świat kina przepełniony jest gotowymi podpowiedziami, warto czasem zatrzymać kadr, by przyjrzeć się drugiemu planu. Cichy aktor, który pozwala nam dodatkowo odczuć klimat toczącej się historii.  Dekoracje zwłaszcza w home stagingu wychodzą na główny plan. Inscenizacja wnętrza pozwala kontynuować fascynującą grę, a nam w pełni odczuć jej niepowtarzalny charakter.

Inspiracje...

Zastanawiasz się co mogą mieć ze sobą wspólnego świat kina, dobra whisky, James Bond, agent nieruchomości i Barbara Schwarz? Już niebawem zapraszamy Cię do kolejnego artykułu tytułem rodem z dobrego filmu sensacyjnego „My name is stager…Home stager!”.

James Bond/ źródło: Twitter - oficjalne konto filmu.
Autor tekstu: Anita Nowak

Wykładowca akademicki, autor innowacyjnego kierunku studiów podyplomowych „Home staging i aranżacja wnętrz nowy wymiar sprzedaży nieruchomości”, projektant wnętrz, szkoleniowiec z home stagingu oraz warsztatów kreatywnych.

Możliwość komentowania została wyłączona.